Thursday, December 29, 2005

آماري از جمعيت قوميت هاي استان

جمعيت استان 1677957 نفر بر اساس آمارگيري سال 75 ثبت شده كه 42 درصد در نقاط شهري و 9/56 درصد در نقاط روستايي و 1/1 درصد بصورت عشايري زندگي مي كنند .

اين استان داراي 8 شهرستان – همدان , ملاير , نهاوند , تويسركان , كبودراهنگ , اسد آباد, رزن و بهار مي باشد .

پيش بيني هاي انجام شده سال 1379 نشان مي دهد استان داراي 1763664 نفر جمعيت مي باشد كه از جمعيت مذكور 4/51 درصد آن در نقاط شهري و 4/48 درصد در نقاط روستايي ساكن هستند .

اين استان با توجه به موقعيت خاص جغرافيايي و محل تلاقي با استانهاي همجوار گويشها و قوميتهاي مختلفي را در خود جاي داده است از جمله آنها تركها , كردها , لرها و لكها مي باشند . اين مساله همچنین باعث شده يكي از استانهايي باشد كه مركز تعامل قوميتهاي مختلف قلمداد شود . هرچند اين اختلافات زباني و يا قومي مي توانست مركز تنشها و تعارضات قومي نيز باشد كه تاكنون چنين امري حادث نشده است . فارسها در مركز و مراكز شهرستانهاي استان تركها در شمال غرب و شرق همدان در مجاورت استانهاي مركزي و زنجان , كردها در غرب و شمال غرب همدان در مجاورت استانهاي كردستان و كرمانشاه و لرها و لكها نيز در جنوب استان همدان، در مجاورت استان لرستان سكونت دارند .

شهرستانهاي استان

همدان

شهرستان همدان با قدمت تاريخي كهن مركز استان مي باشد و بر اساس آمارگيري سال 75 داراي 563466 نفر جمعيت است . اكثريت فارسي زبانان در اين شهرستان سكونت دارند بطوري كه حدود 80 درصد فارس, 12 درصد ترك , 5 درصد لر و لك و 3 درصد كرد ساكن اين شهرستان مي باشند

نهاوند

شهرستان نهاوند با قدمت تاريخي بسيار كهن به همپايگي شهرستان همدان و با تپه معروف گيان , در مجاورت استان لرستان قرار دارد كه بر اساس آملرگيري سال 75 داراي 184160 نفر جمعيت مي باشد . 99 درصد از جمعيت آن لر و لك و حدود 1 درصد را ترك و كردها تشكيل مي دهند .

ملاير

شهرستان ملاير با قدمت 200 ساله در مجاورت استان لرستان و شهرستانهاي لرنشين استان مي باشد و از 297062 نفر جمعيت 75 درصد فارس , 15 درصد لك و لر و 1 درصد ساكنان آن را ترك زبانان تشكيل مي دهند .

تويسركان

شهرستان تويسركان با قدمت طولاني و با جمعيت 118954 نفر از جنوب به شهرستان نهاوند و از غرب به كرمانشاه محدود مي شود كه اكثريت ساكنان آن لر و لك مي باشند .

اسدآباد

شهرستان اسدآباد با 110077 نفر جمعيت , در مجاورت استان كرمانشاه قرار دارد كه 63 درصد از جمعيت آن فارس , 14 درصد ترك , 19 درصد كرد و 4 درصد ساكنان آن را لر و لك ها تشكيل مي دهند .

كبودرآهنگ

شهرستان كبودرآهنگ در 62کيلومتري شمال غربي همدان قرار دارد. بر اساس سر شماري 1375 جمعيتي بالغ بر 152813 نفر دارد که 88 درصد آن در نقاط روستايي و بقيه در نقاط شهري ساکن هستنند . 90 درصد جمعيت مذکور به زبان ترکي ,5 درصد فارسي و 5 درصد ديگر آن به کردي تکلم مي کنند .

رزن

شهرستان رزن در 85 کيلومتري شمال شرقي همدان قرار دارد که بر اساس سرشماري سال 1375 جمعيتي بالغ بر 12379 نفر مي باشد که 13 درصد آن در نقاط شهري و 87 درصد آن در نقاط روستايي سکونت دارند 47/99 درصد جمعيت مذکور به زبان ترکي تکلم ميکنند و 53/0 درصد نیز به دو زبان ترکي و کردي(دو زبانه) تکلم دارند.

بهار

شهرستان بهار با 12766نفر جمعیت و با قدمت هزار ساله در 15 کيلومتري شمال غربي شهرستان همدان قرار دارد که 25/62 درصد ساکنان آن در نقاط روستايي و 4/37 در نقاط شهري ساکن هستنند .ساکنان شهرستان بهار 3/86 درصد به زبان ترکي, 9/7 درصد کردي,5/4 درصد فارسي و 3/1 درصد به لري و لکي تکلم مي کنند .

Sunday, December 04, 2005

همدان نيوز شنبه ها به روز مي شود

رشد انفجاري ترافيك همدان

با رسيدن فصل پاييز انتظار مي رود كه با كاهش مسافران و ترددهاي اينگونه از بار ترافيكي شهر كاسته شود در حالي كه اينروزها خيابانهاي شهر مملو از خودروهاي تك سرنشيني است كه بر حجم ماشين هاي در حال تردد به شدت افزوده اند
همچنين به نظر مي رسد مسافركشان شخصي در فصل سرد سال بيشتر مي شوند


-------------------
دوهفته مانده به زمستان و خبري از برف و سرما نيست

آب و هواي پاييزي چيزي است كه امسال به يك مطلوب ناديده تبديل شده و خبري از سوز و باد و باران پاييزي در كل كشور و به خصوص همدان نيست
كوهها در آذر ماه خاكستري و قهوه اي مانده اند تا به تعبير دست اندركاران روزنامه ي اعتماد همدان الوند در انتظار خلعت سپيد باشد


----------------------

خبرگزاري دانشجويان ايران - همدان

به دنبال رشد سريع شهرنشيني در ايران، مشكل حاشيه‌نشيني به عنوان يكي از پيامدهاي آن تحت تاثير عوامل گوناگون بروز كرد و از آن به عنوان آپانديس شهرهاي بزرگ ياد مي‌شود كه خود را بر مديريت شهري تحميل كرده است؛ بنابراين بايد با يك برنامه‌ريزي درازمدت با اين مشكل برخورد و از سطحي‌نگري و برنامه‌هاي مقطعي به شدت پرهيز كرد.

اسدالله نقدي، عضو هيات علمي دانشگاه بوعلي‌سينا پيرامون پديده‌ حاشيه‌نشيني به خبرنگار ايسنا گفت: حاشيه‌نشينان معمولا عاملي براي توسعه فرهنگ فقر محسوب مي‌شوند و در مقابل تهديد منافعشان به صورت نيروي واحد عمل كرده و از تنها موجوديت خود، يعني زندگي به صورت حاشيه‌نشيني با تمام قوا دفاع مي‌كنند.

وي افزود: ‌حاشيه‌نشينان، جامعه و دولت را كه نماد مديريت جامعه است، مسئول اصلي وضع خود مي‌دانند و در اغلب موارد حاضر به قبول راه‌حل‌هاي منطقي ارائه شده از طرف آنان نمي‌شوند.

اين پژوهشگر اظهار داشت: به دليل برخوردار نبودن از امكانات و خدمات شهري، روحيه‌ تضاد و مبارزه منفي به خصوص در ميان فرزندان نسل دوم حاشيه‌نشينان شكل مي‌گيرد.

نقدي در نهايت، حل مشكل حاشيه نشينان را در شناخت ابعاد مختلف آن و بهره‌گيري از مشاركتشان در يافتن راه حل‌هاي اجتماعي اين مساله عنوان كرد.

نقدي كه پيرامون « حاشيه‌نشيني، راه حل‌ها و ضرورت‌ها» به سفارش استانداري همدان در مناطق حاشيه شهر همدان تحقيقي انجام داده است، در خصوص نتايج اين تحقيق گفت: اين طرح نشان مي‌دهد از نظر وضعيت اشتغال، اشتغال‌هاي اين مناطق، كاذب، سياه، غيررسمي و زيرزميني بوده است.

وي افزود: عامل مهاجرت حاشيه‌نشينان به اين مناطق به دلايل خشكسالي در منطقه قبلي، وضعيت بد كشاورزي و نداشتن زمين بوده است، به طوي كه 83 درصد آنها مهاجرند.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: وضعيت مالي 37 درصد حاشيه‌نشينان مورد بررسي در اين تحقيق نسبت به قبل بهتر شده و اين عامل مهمي در احساس رضايت نسبي و عدم بازگشت آنها تلقي مي‌شود و فقط 5/13 از آنها در صورت فراهم بودن شرايط حاضرند به روستا بازگردند.

نقدي تصريح كرد: بيشتر اين مهاجران، روستائياني بوده‌اند كه از همدان، كرمانشاه و كردستان به اين مناطق مهاجرت كرده و ارزاني خانه و زمين، وجود اقوام و تناسب اجتماعي با محل سكونت قبلي از دلايل انتخاب اين مناطق توسط مهاجران بوده است. همچنين مهاجرت 55 درصد آنها تحت تاثير شبكه خويشاوندي صورت گرفته است.

اين پژوهشگر ادامه داد: بر اساس ديگر نتيجه اين تحقيق، در ميان سازمان‌ها و ارگان‌ها، بيشترين رضايت از آموزش و پروش، نيروي انتظامي، شهرداري و مركز بهداشت بوده است؛ 40 درصد حاشيه‌نشينان به دلايل نامناسب بودن محيط، كمبود امكانات، پايين بودن فرهنگ شهري و وجود افراد بزهكار، از محلات خود راضي نيستند.

وي اضافه كرد: يك چهارم حاشيه‌نشينان احساس تعلق شهروندي ندارند، لذا حاشيه‌نشين اگرچه خانه‌اش در شهر است، ولي شهر را خانه خود نمي‌داند و اين باعث بروز روحيه‌ بروز روحيه تخريب( به نوعي) مي‌شود.

اين استاد دانشگاه تصريح كرد: ‌از نظر مشكلات، ساكنان مناطق حاشيه‌نشين در اين تحقيق، بيشتر نيازهاي عيني و روزمره نظير آسفالت نبودن كوچه، كمبود امكانات رفاهي و تفريحي، نبود آب لوله‌كشي، فقر، بيكاري، اعتياد، بافت روستايي مناطق و چند فرهنگي بودن را ذكر كرده‌اند.

وي در اين تحقيق راه‌حل‌هايي جهت بهبود وضعيت حاشيه‌نشيني ذكر كرده كه از آن جمله مي‌توان به تشكيل ستاد ساماندهي مناطق حاشيه‌نشين در شهرداري‌ها، ارائه مشاوره‌ رايگان، ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي تشكلهاي غيردولتي، تشكيل شوراهاي محله به دور از طايفه‌گري، آموزش زنان و دختران، كاهش يا تخفيف هزينه‌هاي شهري در اين مناطق، مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي از طريق برخورد غيرقهري، بهسازي كالبدي فيزيكي و توجه جدي به ايده شهرهاي جديد اشاره كرد.

http://branch.isna.ir/mainoffices/NewsView.aspx?ID=News-37335

----------------------------


ساخت و سازهاي غير مجاز ساختار شهري همدان را تهديد مي‌كند


ايسنا- گسترش ساخت و سازهاي غيرمجاز و خارج از ضابطه در شهرستان همدان، علاوه بر تهديد ساختار شهري اين منطقه، مشكلات عديده اجتماعي را نيز به دنبال خواهد داشت
ساخت و سازهاي غيرمجاز در اراضي دولتي، علاوه بر تضييع حقوق دولت در منطقه، به گسترش حاشيه نشيني نيز دامن مي‌زند.

هم‌چنين، تصرف اراضي منابع طبيعي و تبديل آن به خانه يا باغ مي‌تواند عوارض نامطلوب زيست محيطي به همراه داشته باشد، چرا كه منابع طبيعي نقش موثري در كنترل سيلاب، حفظ آب و خاك دارد.

فرماندار همدان هفته گذشته در كارگروه آب، كشاورزي و منابع طبيعي از گسترش ساخت و سازهاي غيرمجاز در شهر همدان به شدت انتقاد كرد و گفت: در صورت عدم برخورد جدي با اين پديده ساختار شهرسازي همدان دچار خدشه خواهد شد.

"حسن خيريانپور" افزود: جلوگيري از ساخت و سازهاي بي‌رويه كنترل و نظارت جدي سازمان مسكن و شهرسازي و شهرداري را مي‌طلبد.

وي اظهار داشت: در حاشيه جنوب شهر همدان يعني اطراف "دره مرادبيگ "و روستاي "چشمه ملك" ساخت و سازهاي بي‌رويه در اراضي منابع طبيعي كه تحويل مسكن و شهرسازي استان شده، صورت گرفته است كه اخيرا دستگاه‌هاي مسوول در اين خصوص پيگيري‌هاي لازم را به عمل آورده‌اند.

وي اضافه كرد: بين روستاي "قاسم آباد" در شمال شرق همدان و شهر همدان نيز شهركي با نام "كوي نبوت " شكل گرفته كه ‪ ۳۰۰‬خانوار در آن زندگي مي‌كنند و مشخص نيست كه اين منطقه جزو شهر همدان است يا بخشي از روستاي قاسم آباد محسوب مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: براي جلوگيري از گسترش و توسعه اين معضل و نيز با توجه به گستردگي مسووليت‌هاي مسكن و شهرسازي و وسعت زياد حريم شهر همدان اراضي منابع طبيعي اگر در اختيار اداره كل منابع طبيعي باشد، بهتر است.

وي اضافه كرد: چنانچه برخي از اراضي واگذار شده به مسكن و شهرسازي نيز به منابع طبيعي برگردانده شود، كاري مطلوب خواهد بود.

فرماندار همدان گفت: حدود سه سال است كه بين شهرداري‌هاي همدان و "جورقان" و شوراهاي اسلامي اين دو شهر در خصوص تعيين حريم اين شهرها اختلاف وجود دارد.

خيريانپور افزود: دستگاه‌هاي متولي بايد با استفاده از كميسيون ماده ‪۱۰۰‬ با ساخت و سازهاي غيرمجاز به موقع برخورد كنند.

رييس سازمان مسكن و شهرسازي همدان نيز در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: بر اساس طرح جامع و تفضيلي همدان كه در سال ‪ ۶۷‬مصوب شده و طبق ماده ‪ ۱۰‬قانون زمين شهري تمام نهادها و ارگانها داراي منابع ملي بايد اسناد خود را در محدوده طرح به اين سازمان واگذار كنند.

"ابراهيم اميني‌فرد" افزود: بر اساس اين ماده كاربري زمينهاي واگذار شده به مسكن و شهرسازي به طور عمده بايد زراعي و باغي باشد.

وي اضافه كرد: طبق اين مصوبه ‪ ۱۵۰‬هكتار از اراضي روستاي چشمه ملك و دره مرادبيگ از منابع طبيعي براي اجراي طرحهاي تفريحي و توريستي تحويل سازمان مسكن و شهرسازي اين استان شده است.

وي بيان كرد: متاسفانه برخي از افراد سودجو به اراضي دولت در اين منطقه تعرض كرده‌اند، ولي تاكنون حدود ‪ ۳۰‬هكتار از زمين‌هاي اين منطقه به قيمت ‪ ۹۰‬ميليارد ريال از تصرف سودجويان خارج شده است.

وي خاطر نشان كرد: بر اساس قانون، افرادي كه اراضي دولت را تصرف مي‌كنند مرتكب جرم مشهود شده و با آنان برخورد جدي صورت مي‌گيرد.

وي گفت: در روستاهاي "فقيره"(محمديه)، "مزدقينه"، اطراف بيمارستان آموزشي شهيد بهشتي، شهرك شهيد مدني و اراضي گنج‌نامه تصرفات غيرقانوني در اراضي دولت صورت گرفته كه با اجراي حكم از سوي دستگاه قضايي با آنها برخورد مي‌شود.

اميني فرد افزود: تفاهم‌نامه‌اي بين مسكن و شهرسازي و منابع طبيعي استان منعقد شده كه بر اساس آن براي اجراي طرحهاي مختلف ، زمين مورد نياز مشخص شده و اراضي مورد نظر از منابع طبيعي بر اساس طرح جامع شهرستان گرفته مي‌شود.

وي اظهار داشت: سركشي روزانه به مناطق مختلف شهر همدان، تقويت بخش حقوقي و هماهنگي با منابع طبيعي و شهرداري از جمله اقدامات اين سازمان براي جلوگيري از تصرف غيرقانوني اراضي دولت است.

اميني فرد خاطر نشان كرد: با توجه به كمبود نيرو،اين سازمان به تنهايي قادر به برخورد با متخلفان نيست و در اين رابطه كمك و همكاري ديگر سازمانها ضروري است.

به گفته وي، چارت تشكيلاتي سازمان مسكن و شهرسازي همدان نياز به بازنگري دارد.

سرپرست اداره كنترل و نظارت براجراييات شهرداري همدان نيز گفت: شهرداري با شش اكيپ به صورت شبانه‌روزي بر ساخت و سازهاي غيرمجاز نظارت دارد.

"فريدون اصلاني" افزود: در يك سال و نيم گذشته بيش از ‪ ۲۰‬راي تخريب اجرا شده و ‪ ۶۰۰‬كاميون مصالح ساختماني از ساختمان‌هاي غير مجاز در حال احداث جمع آوري شده است.

وي اظهار داشت: نقص درقانون كميسيون ماده ‪ ۱۰۰‬راه را براي جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز براي شهرداري همدان بسته است.

وي خاطر نشان كرد: شهرداري همدان تاكنون اقدام به صدور پروانه ساختماني براي اراضي دولتي كه به صورت غيرقانوني تصرف شده‌اند، نكرده است.

اصلاني اظهار داشت: در صورت مشاهده احداث بنا در اراضي دولت توسط سودجويان ، شهرداري اقدام به تخريب واحدهاي آنان مي‌كند.

مديركل منابع طبيعي همدان هم گفت: طي سه ماهه گذشته ‪ ۳۵‬هكتار از اراضي منابع طبيعي كه در روستاهاي مختلف به صورت غيرقانوني توسط برخي از افراد سودجو تصرف شده بود، پس گرفته شد.

"موسي اميرخاني" افزود: با تشكيل شوراي حفاظت اراضي استان با كمك نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي از جمله دادگستري، منابع طبيعي و نيروي انتظامي برخورد جدي با تعرض‌كنندگان اراضي دولت مي‌شود.

وي افزود: در روستاي چشمه ملك كه اراضي دولت به زمين‌هاي زراعي و باغ تبديل شده بود با راي دادگاه پس گرفته شد.

اميرخاني اظهار داشت: سازمان مسكن و شهرسازي استان در چند ماهه اخير اقدامات قانوني و قاطعي را با تصرف‌كنندگان اراضي دولت داشته است.
http://www.irna.ir/fa/news/view/menu-155/8409138533122955.htm


-------------
و باز خبري ديگر در مورد مهاجرت و حاشيه نشيني
http://branch.isna.ir/mainoffices/NewsView.aspx?ID=News-37289
------------------------
عكس هايي از سفر سال گذشته پرويز شهرياري به همدان
http://www.flickr.com/photos/30796789@N00/


----------------
يك گزارش خواندني در مورد بيل هاي ساخت تويسركان
http://www.chn.ir/news/?section=1&id=12110


------------------
يك تسليت

همدان نيوز لازم ميداند در گذشت فريدون اسماعيلي كوهنورد شهير همداني را به جامعه كوهنوردان ايراني تسليت بگويد


---------------